فرایند تولید چوب پلاست

فرآیند تولید چوب پلاست:

کامپوزیت های چوب پلاستیکی Wood-plastic  composite که امروزه به اختصار wpc نامیده می شوند، کامپوزیت هایی هستند که از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی، پلاستیک و ترمو پلاستیک ها ساخته می شوند. این مواد پس از ترکیب در دستگاه های اکسترود تشکیل یک خمیر قوام گرفته را می دهند که ماده اولیه این نوع کامپوزیت می باشد.

پس از تشکیل این ماده اولیه و تهیه پروفیل ها و مقاطع متنوع، هر نوع رزین و مواد ترکیبی نیز به آنها افزوده می شود و در آخرین مرحله این مواد در قالب ها شکل گرفته و خشک می شوند .

 

فرایند تولید چوب پلاست

تصویر ۱- فرایند تولید چوب پلاست

پلاستیک در دماهای گوناگون دچار انبساط می شود. افزودن چوب به پلاستیک، انبساط خطی را تا ۵۰% و بیشتر کاهش می دهد. کاهش انبساط خطی حرارتی موضوعی مهم می باشد به ویژه هنگامی که کامپوزیت های چوب پلاست تغییرات اندکی را در برابر رطوبت از خود نشان می دهند چرا که پلاستیک به عنوان یک محافظ و عایق رطوبت را از چوب دور می سازد.

لازم به ذکر است این محصول با در نظر گرفتن استانداردهای زیست محیطی ASTM و CFC و سازگار بودن با محیط زیست توانسته علاوه بر داشتن ظاهر و ترکیبی چوبین از معایب چوب های طبیعی فراوری نشده از جمله باد کردن، طول عمر کوتاه و قیمت های کلان مبری باشد.